Uykuyla İlgili Bilinmeyen Gerçekler

Uykuyla İlgili Bilinmeyen Gerçekler

Uyku, insanların olmazsa olmazları arasında bulunmaktadır ve yaşamla, ölüm arasında bir geçit gibidir. Uyku hakkında bilinmesi gereken, araştırmalarla sonuca ulaşılan 20 gerçek.

1. Kayıtlara geçen en uzun uyumama rekoru 18 gün, 21 saat, 40 dakika olarak bilinmektedir. Rekor sahibi, bu süreç içerisinde bir takım halüsinasyonlar gördüğünü, görüş açısının azaldığını ve bulanıklaştığını, konuşmada zorlandığını, paranoya yaşadığını, hiç bir şeye konsantre olamadığını ve hafıza kaybı yaşadığını aktarmıştır.

2. İnsanlar farkında olmadan, gözleri açık bir şekilde şekerleme yapabilir. Tıbbi açıdan incelenmediği sürece, bir insanın uyanık olduğunu anlamak oldukça zordur.

3. Uykuya dalma sorunu üç kişiden birinde görülmektedir. Yatağa yattığınız zaman, beş dakika içinde uykuya dalıyorsanız gerçekten uykuya ihtiyacınız var demektir. İnsanların uykuya dalma süresi, ideal olarak 10-15 dakika olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde uyumak, sizin ne kadar yorgun olduğunuza ve derin uykuya hazır olduğunuza işarettir.

4. Rüyaların sadece REM (Radip Eye Movement - Hızlı göz hareketi) uykusu sırasında görüldüğünü düşünülüyordu. Ancak REM uykusu dışında da rüya görmek mümkündür. Rüya görmediğiniz süre içerisinde uykumuzun olmama ihtimali oldukça yüksektir.

5. REM uykusu sırasında görülen rüyalar genellikle kötü olaylar serisi tarafından yönlendirilmektedir. REM uykusu dışında görülen rüyalar ise tekrar edilen hikâyeler gibidir. Bu duruma örnek vermek gerekirse, uyandığınız da sizin için önemli bir eşyanın kaybolduğu hissine kapılabilirsiniz.

6. REM uykusu, adından da anlaşıldığı üzere, uyku sırasında hızlı göz hareketleri olarak bilinir. Uyku sırasında gözlerin hareketli olması, kişinin rüyada yaptığı hareketlerin aynısıdır. Rüyada bir eşya arayan kişinin gözleri sürekli olarak hareket halindedir.

7. Filler, genellikle ayakta uyumaktadırlar. Sadece REM uykusu sırasında oturur veya yatar şekilde uyumaktadırlar.

8. Önemli bilim adamlarına göre gün içerisinde gördüğümüz önemli şeyler parça parça rüyamızda karşımıza çıkmaktadır. Bazı bilim adamlarına göre ise rüyada gördüklerimiz, unutmamız gereken olayların tekrarıdır.

9. Bilimsel olarak rüyaların aslında bir amacı bulunmamaktadır. Rüyanın kaynağı, uyku ve devamında şuur olarak bilinmektedir.

10. Dizin arka kısmına parlak bir ışık tutarak, insanın uyuma-uyanma zamanı sıfırlanmaktadır. Bu araştırma, bilim adamları tarafından 1998 yılında gerçekleşmiştir. Deneyi yapan kişiler olgunun açıklamasını yapamadılar.

11. İngiliz Savunma Bakanlığına bağlı araştırmacılar, askerlerin biyolojik zamanları üzerinde bir çalışma yaptı. Oldukça küçük optik lifleri, yine oldukça küçük çerçeve sayesinde askerlerin retinasına yerleştirdiler ve onları yaklaşık olarak 36 saat uyanık tutmayı başardılar. Burada ilginç olan ise, askerlerin sürekli olarak kendilerini daha yeni uyanmış olarak hissetmeleriydi.

12. Yaşanan bazı facialar, uykusuzluktan kaynaklanabilir. Bu duruma örnek olarak, Challenger uzay mekiği faciası, Çernobil nükleer kazası ve 199 Exxon Valdez yağ akıntısı gösterilebilir. Çalışanların uykusuz olarak görevlerine devam ettikleri, araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

13. İnsanların büyük bir bölümü tam olarak istediği Saat’te uyanamaz. Bunun nedeni ise, "Biyolojik Alarm"'dır. Fazla stres hormonu salgılanması, kişinin uyanmak istediği Saat’ten daha erken ya da daha geç uyanmasına neden oluyor. Stresli iş yapan insanlarda bu durum daha fazla görülmektedir.

14. Işık, insanın uyku düzenini rahatlıkla bozabilir. Uyku sırasında çok küçük bir ışığa maruz kalmanız bile, uykuda salgılanan hormonun bozulmasına neden olur. Işık, beyindeki "nöral anahtarı" kapatır.

15. Hayvanların insanlardan daha fazla uyuduğu, yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Hayvanlar kolaylık uykuya dalabilir ve kolaylıkla uyanabilir. İnsanlar, hayvanlara göre yaklaşık 3 saat daha az uyumaktadır.

16. Ördekler, hem uyanık hem de uyku modunda olabilir. Bu durum avlanma ve saldırıya uğrama risklerinden kaynaklanmaktadır. Beynin bir bölümü uykuda, diğer bölümü ise uyanık kalabilir.

17. Victoria devrinde, insanların yaklaşık olarak 10 saat uyuduğu, günlükler sonucunda ortaya çıkmıştır.

18. Uyku ile ilgili çok büyük araştırmalar ve deneyler yapılmıştır. Bazıları çok önceki döneme kadar gitmektedir. Elle tutulur araştırmalar ise 25 sene öncesinden başlamıştır.

19. Saatler geri alındığı zaman Kanada'da çalışan insanlara fazladan 1 saat uyku izni verilir. Örneğin, 7'de başlayan mesai 8'de başlar. O gün içerisinde, trafik kazalarında çok fazla azalma olduğu gözlemlenmiştir.

20. Bilim adamlarına göre, uyku düzenini bozan en önemli etken internet bağlantısı.

Uykuyla İlgili Bilinmeyen Gerçekler
Uykuyla İlgili Bilinmeyen Gerçekler
uyku
Uykuyla İlgili Bilinmeyen Gerçekler
Uykuyla İlgili Bilinmeyen Gerçekler.
http://upstream-ruyayorumu-com/uyku/uykuyla-ilgili-bilinmeyen-gercekler#yorumlar

Gününün en çok okunan rüya tabirleri

Takip et:

Sosyal medyada bizi takip edin, güncel yazılardan haberdar olun!
Rüya Yorumu