Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok uyuyor?

Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok uyuyor?

"Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok uyuyor" sorusu İngiliz uzmanlar tarafından yanıt buldu. Kadınların, erkeklere göre yaklaşık olarak 20 dakika daha fazla uyuma ihtiyacı içinde olduklarını aktardılar. Jim Horne, Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırmaları Merkezinde görevlidir ve "uyku, beynin yenilenmesi ve bazı bölümlerinin tamir edilmesi için uygun olan zamandır. Uyku zamanında düşünce, anıların depolandığı kısım ve dil yapısı kendisini tekrar toparlar" demiştir.

Kadınlar, erkeklere göre beyinlerini daha fazla kullanır ve bu durum sürekli olarak düşünmelerinden kaynaklanır. Fazla düşünce, beraberinde daha fazla uyku ihtiyacını da getirmektedir. Profesör Horne, "İş hayatı karışık olan ve sürekli olarak önemli kararlar alan erkekler ile daha normal yaşantısı olan erkeklerin de uyku ihtiyacı farklıdır. Önemli kararlar alan ve diğer erkeklere göre fazla düşünen kişi, normal erkeklerden daha fazla uyur ancak bu durum yine de kadınlara oranla daha azdır" demiştir. Kadınların, erkeklerden 20 dakika daha fazla uyuma ihtiyacı, bazı kadınlar için geçerli değildir. Bazı kadınlar 20 dakikadan daha az bir süreye de ihtiyaç duyabilir.

Profesör Horne, 70 yaşındaki erkeğin beyni ile 75 yaşındaki kadın beyninin nerdeyse eş değer olduğunu aktarmıştır. Bu durum tam olarak netlik kazanmış değil. Bu durum, kadınların daha fazla uyku ihtiyacında olmalarına bağlanmış durumda.

Yetişkin bir insan günlük ortalama 6-8 saat uyku uyumaktadır. Bu süre, yetişkin bir insanın dinlenmesi için fazlasıyla yeterlidir. Gün içerisinde sürekli olarak yorgun olan kişiler yeteri kadar uyumuyor demektir. Kişinin kendini zinde hissetmesi ise aldığı uykunun yeterli olduğuna işarettir.

Kuzey Carolina da yapılan bir araştırmaya göre kadınlar, erkeklere göre daha fazla uykusuzluk çekmektedir. Kadınların uykusu, erkeklerin uykusuna göre oldukça hafiftir. Bunun nedeni ise gebelik olabilir. Gebelik, kadınların uyku düzenini tamamen değiştirebilir. Bunun dışında menopoz ve sıcak basması da etkin bir role sahiptir. Profesör Horne, "derin uyku, iyi uyku" demiştir. Anne olan kişiler, çocuklarının kendilerine seslenme ihtimaline karşı daha hassas uyku uyumaktadır.

Kadınlar, erkeklere göre daha fazla uykusuzluk çekmektedir. Kadınlar bir kere uykudan uyandığında tekrar uykuya geçmeleri, erkeklere göre oldukça zordur. Bir hafta süren bir araştırmada, kadınların yüzde 18'i uyku sorunu yaşadı, erkeklerin ise sadece yüzde 8'i bu soruna ortak oldu.

Profesör Horne, bazı insanlara 5 saat uykunun yeterli olacağını, bunun nedeninin ise gün arasında yaklaşık bir saat şekerleme yapmaları diye belirtmiştir. Bir günde uykulu kaldıkları süre 6 saat olmaktadır. Yani bir kişi yine ihtiyacı olan uykuyu tamamlamaktadır. Profesör Horne, "Margaret Thatcher öğlen bir saat uyku ile beraber toplam 4 saat uyurdu. Winston Churchill geceleri 4 saat uyur ancak gün içerisinde 2 saat siesta (öğle uykusu) yapardı" diye belirtmiştir. Horne, gece uyuyamayan insanların üzülmemeleri gerektiğini, 3,5 saatlik derin ve iyi bir uykunun bile bir insana yeteceğini söylemiştir.

Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok uyuyor?
Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok uyuyor?
uyku
Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok uyuyor?
Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok uyuyor?.
http://upstream-ruyayorumu-com/uyku/kadinlar-mi-yoksa-erkekler-mi-daha-cok-uyuyor#yorumlar

Gününün en çok okunan rüya tabirleri

Takip et:

Sosyal medyada bizi takip edin, güncel yazılardan haberdar olun!
Rüya Yorumu