Uyku Nedir?

Uyku Nedir?

Uykunun ne işe yaradığı ve tam olarak fonksiyonunun ne olduğu bilinmemektedir. Chicago üniversitesi öğrencisi, Allan Rechtschaffen uyku üzerine araştırmalar yapmıştır ve vardığı sonuç, uykunun hiç bir fonksiyonunun olmamasıdır. Uyuduğumuz sırada vücudun dinlendiğini ancak dinlenmek için uykuya ihtiyacımız olmadığını söylemiştir. Bunun nedeni ise, hücrelerin kendi kendilerini yenilemesi ve onarmasıdır. Dinlenme esnasında ya da hücrelerin kendisini onarma, yenileme aşamasında hareketsiz kalmaya ya da uyumaya gerek yoktur. Bu aşama sırasında faaliyet gösterebilir, hatta hareket edebiliriz.

Dr. Evans, İngiltere Milli Fizik Laboratuvarı Kompüter bilimleri bölümünde, psikolog araştırmacı görevindedir. Dr. Evans'a göre, uykunun en büyük görevi rüya görmemizi sağlamasıdır. Dr. William Dument, Stanford Tıp Merkezi uyku kliniği doktorudur ve onun düşüncesine göre rüya oldukça önemlidir ve hatta insanların fiziki dengelerini sağlamaktadır. Doktorların veya bilim adamlarının bu konu üzerine farklı farklı düşünceleri bulunmaktadır.

"Circation" kelimesi, Dr. Franz Halberg tarafından kullanılmıştır ve bir günün tamamında meydana gelen değişimler anlamına gelmektedir. Vücudumuz sürekli olarak değişik ritimler gösterir ve bunlarda zamana bağlıdır. Ritmin yavaşladığı ve hareketsiz kaldığı zamanlarda insanların uykusu gelir. Özellikle gecenin ilk uyku döneminde NREM uykusu yaşanır. Gözler hareketsiz, nefes düzgün ve kalp atışları oldukça yavaştır. Vücudumuz bu evre içerisinde dinlenmeye başlar. EEG kayıtlarına göre, NREM uykusu sırasında beynin faaliyetleri oldukça düzgündür. İnsanlar genel olarak bu uyku döneminde horlamaya başlar. REM uykusu sırasında vücut tamamen hareketsiz kalır, gözler hızlı hareketler sergiler, horlama kesilir ve kalp daha hızlı atmaya başlar.

Ruhsal sorunları olan kişiler, özellikle REM uykusunu almadıkları sürece kendilerini daha rahat hissederler. NREM uykusu sırasında rüya görme oranı %5-6 olarak bilinmektedir. REM uykusu sırasında bu oran %90 olarak göze çarpar. Birçok yatıştırıcı, uyku veren ilaçları kullanan insanlarda REM uykusu sırasında faal uyku halinde bulunurlar. Uyku iki evreden ve geçiş süreçlerinden oluşmaktadır. NREM uykusu, NREM den REM uykusuna geçiş ve REM uykusu dönemidir. Bu evre sürekli olarak tekrarlanmaktadır. Uyku sırasında beynin farklı farklı bölgeleri sürekli olarak çalışmaktadır.

Uyku Nedir?
Uyku Nedir?
uyku
Uyku Nedir?
Uyku Nedir?.
http://upstream-ruyayorumu-com/uyku/uyku-nedir#yorumlar

Gününün en çok okunan rüya tabirleri

Takip et:

Sosyal medyada bizi takip edin, güncel yazılardan haberdar olun!
Rüya Yorumu