Uyku Getiren Besinler

Uyku Getiren Besinler

Tükettiğimiz gıdalar, uykumuzun daha verimli ya da daha sıkıntılı olmasına yol açabilir. Aşağıda listelenen gıdalar, kaslarınızın gevşemesine yardımcı oluyor, uyku getiren (melatonin) ve mutluluk (serotonin) hormonun daha fazla salgılanmasına yardımcı olarak, uykunuzun kaliteli ve derin olmasını sağlıyor

Uykuya dalma ve uykunuzun sürekli bölünmesiyle ilgili sorun yaşayan kişiler, bazı gıdalardan bu konuda yardım alabilirler. Aşağıda listelenen gıdaları, uyumadan yaklaşık 90 dakika önce tüketmeniz gerekiyor. Yaklaşık 200 kalori olan gıdalar, sindirim sisteminizi yormayacak ve kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır.

Melatonin ve serotonin hormonlarının daha fazla salgılanmasına yardımcı olacak, daha derin ve kaliteli uykuya sahip olmanızı sağlayacak yiyecekler.

Muz: Sarı kabuğunun altında, uyku hapı kadar etkili, uyku getirici özelliği bulunmaktadır. Muz, melatonin ve serotonin hormonlarının salınımında artışa yardımcı olur ve içerisinde bulunan magnezyum ise kasların gevşemesini sağlamaktadır.

Papatya Çayı: Bu çayın sakinleştirici özelliğini sanırım bilmeyen yoktur. Kaygılı ve gergin bir kişinin, papatya çayı tüketmesi yumuşamasına ve sakinleşmesine yardımcı olur.

Ilık Süt: Süt uyutucu özelliğe sahiptir ve büyüklerimiz doğru tespitte bulunmuştur. İçerisinde triptofan bulunmaktadır ve bu madde zihnin yatışmasına yardımcı olur. Devamında sağlıklı ve rahat bir uykuya sahip olunabilir.

Bal: Balın içerisinde bulunan şeker, zihni olumlu düzeyde hareketlendirmektedir. Ilık süt içerisinde veya bitki çayı ile beraber kullanabilirsiniz.

Patates: Yağlı olmayan, fırında az miktarda pişirilmiş patates, içerisinde bulunan tripofan sayesinde, midenizde bulunan asidi alt seviyelere çeker. Daha fazla etki sağlamak için, sütle püre yapıp tüketilebilir.

Yulaf unu: İçerisinde melatonin barındırmaktadır ve iyi uykunun en iyi yardımcılarından birisidir. Daha lezzetli olması için, akçaağaç şerbetiyle de tüketebilirsiniz.

Badem: Tüketeceğiniz bir avuç badem, içerisinde bulunan tripofan ve kalsiyum sayesinde rahat uyu çekmenize yardımcı olur. İçerisinde bulunan kalsiyum, kaslarınızın rahatlamasına da yardımcı olacaktır.

Keten tohumu: Sinirleri, doğal yoldan yatıştırma etkisi bulunmaktadır. Yoğurt ve süt ile beraber tüketebilirsiniz. Omega-3 yağ asitleri oldukça fazladır.

Hindi: Uyumadan, yaklaşık 1,5-2 saat önce tüketeceğiniz az miktarda, haşlanmış hindi eti, uyku açısından fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bir dilim kepek ekmekle beraber tüketebilirsiniz. İçerisinde tripofan bulunmaktadır.

FAZLA ALKOL TÜKETMEK UYKUYA ZARAR

Prof. Dr. Hikmet Yılmaz Nöroloji uzmanıdır ve kesinlikle yatmadan önce öğütülmesi zor, ağır yiyecekler tüketilmemesi konusunda uyarılarda bulunmuştur. Sindirim sırasında vücut hareketi yükselir ve bu durum uykuyu zorlaştırmaktadır. Protein açısından zengin ve yanında karbonhidrat tüketmediğiniz yiyeceklerde, uykuyu zorlaştırmaktadır. Proteini yüksek olan yiyeceklerde, tirozin bulunmaktadır ve beyni uyanık tutmak için tüketilen bir çeşit amino asittir. Etlerin yanında tam tahıllı yiyecekler tüketmek, uykuya geçme süresini ve hazmı kısaltmaktadır. Alkol, çok az miktarda tüketildiği takdir de uyumayı kolaylaştırmaktadır ancak normal düzeyde bile tüketmek, uykunun kalitesini oldukça aşağılara çekmektedir.

Uyku Getiren Besinler
Uyku Getiren Besinler
uyku
Uyku Getiren Besinler
Uyku Getiren Besinler.
http://upstream-ruyayorumu-com/uyku/uyku-getiren-besinler#yorumlar

Gününün en çok okunan rüya tabirleri

Takip et:

Sosyal medyada bizi takip edin, güncel yazılardan haberdar olun!
Rüya Yorumu