Rüyalar Ne İşe Yarıyor

Rüyalar Ne İşe Yarıyor

İnsanlığın var olduğu zamandan bu yana rüyalar hep var olmuştur. Yıllarca anlamları ve neler için kullanılacağı sürekli olarak araştırıldı. Rüya için en dikkat çekici uyku dönemi REM uykusudur. REM uykusu insan sağlığı için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu dönem, doğal ayıklanma dönemi olarak dikkat çeker. Kişi için önemli olan bilgiler kalıcı hale gelir ve önemsiz olan bilgiler silinir. Uyku, ilk insandan bu güne kadar oldukça önemli bir hal almıştır. İlk insanların, özellikle hayatta kalmak adına uykuyu kullandığı düşünülmektedir. Yorgun düşen vücudu ve beyni yeniden bir sonraki güne hazırlamak ve en önemlisi düşmanlara av olmamak adına ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamak ve karanlık gecelerde bir savunma mekanizması olarak kullanılmaktaydı. Enerji sağlayacak gıdaların az olduğu dönemlerde uyku, var olan enerjimizi tasarruflu kullanmak için çok önemliydi. Uykunun en önemli dönemi, rüyaları daha çok ve hatırlanır halde gördüğümüz REM uykusudur.

REM uykusu sırasında önemli olan bilgiler üzerine bağlar daha da kuvvetlenir ve önemsiz olan bilgilerin bağları kopartılır. Beyin, bizim için önemli olan bilgiyi seçer ve ayıklar. Beyindeki bağların yenilenmesi ve kuvvetli bir hale gelmesi için REM uykusu çok önemlidir. Yeterince REM uykusu almayan kişilerin hafızaları daha kısıtlı olur ve beyinde sürekli olarak gereksiz bilgileri depo ederler. İnsan için REM uykusu, REM uykusu da rüya için oldukça önemlidir.

Rüyaların yıllar önce tanrılardan gelen bir mesaj olduğuna inanılırken artık bu inanış gerekli araştırmalar sonucunda tamamen ortalardan kalktı denilebilir. Rüyalar beynimizde oluşan kimyasal reaksiyonlar sonucunda, psikolojik olarak oluşan bir yansımadır. Rüyalar, daha önce gördüklerimiz üzerine kurulur. Bazı bilim adamları, gördüğümüz rüyaların çocukluk zamanlarına dayandığını savunmaktadır. Bazı bilim adamları da gün içerisindeki kaygıların rüyalar aracılıyla karşımıza çıktığını savunmaktadır. Nedeni ne olursa olsun, rüyaların işleyişi oldukça tartışmalıdır.

Rüyaların gelecekten haber getirdiği hala bazı insanlar tarafından kabul görmektedir. Rüyaların ilettiği mesajlar sayesinde henüz olmamış ancak olabilecekler konusunda yaratıcı tarafından bilgi verildiğine inanılmaktadır. Gördükleri rüyanın, ilerleyen günlerde gerçekleştiğini söyleyen birçok insan vardır. Toplumda birçok insan geleceğin rüyalar sayesinde ön görüldüğünü savunmaktadır, bu konuda kanıtlar da bulunmaktadır. Ancak bilim adamları bunların bir rastlantı olduğunu kabul etmektedir. Milyonlarca insan her gece milyarlarca rüya görmektedir. Görülen rüyaların tesadüfen gerçekleşme olasılığı oldukça yüksektir. Bilimsel olarak hesaplanırsa, oldukça tatmin edici bir cevap ortaya çıkmaktadır.

Rüyanın tam olarak ne işe yaradığı pek bilinmese de, beyin için oldukça önemli bir işlevi olduğu kabul edilmektedir. Tüm araştırmacılar bu konuda aynı fikri savunmaktadır. Bazı araştırmacılar rüyaların, bilinçaltındaki arzu, istek, korku ve kaygılardan kaynaklandığını söylemektedir. Bazı araştırmacılar içinse, günlük hayatta yaşadıklarımızın tekrar gözden geçirilmesi olarak savunulmaktadır. Rüya sırasın beyin kişiye önemli mesajlar iletmektedir ve bu mesajları iyi değerlendirmek gerekmektedir. Aslında rüyalar davranışlarımızı ve gün içerisinde uyumlu bir şekilde yaşamamızı sağlıyor. Gün içerisinde yaptıklarımızı, rüya sırasında farklı bir simülasyonla yaşıyoruz. Tüm bunlar, bizi bir sonraki güne hazırlamak adına oldukça önemlidir.

Rüya, her ne olursa olsun insanoğlu için çok önemlidir. Uyku sırasında, özelliklede REM uykusu sırasında beynimiz bilgileri toparlıyor ve önemli, önemsiz olarak ayrıştırıyor. Bu durum hafızamızı hem güçlü hale getiriyor, hem de gereksiz bilgilerin silinmesini sağlıyor. REM uykusu bu nedenle oldukça önemlidir. Bir sonraki güne daha hazır girmek adına yeterince REM uykusu alınmalıdır. Bu anlamda rüyalar, beynin metabolizması olarak kabul görmektedir. Her araştırmacı farklı farklı görüşü savunmaktadır. Araştırmacıların farklılığı, toplum içerisindeki insanlarda da aynı şekildedir. Kesin olan bir şey varsa o da rüyanın insanoğlu için gerçekten yararlı olduğudur.

Rüyalar Ne İşe Yarıyor
Rüyalar Ne İşe Yarıyor
ruya
Rüyalar Ne İşe Yarıyor
Rüyalar Ne İşe Yarıyor.
http://upstream-ruyayorumu-com/ruya/ruyalar-ne-ise-yariyor#yorumlar

Gününün en çok okunan rüya tabirleri

Takip et:

Sosyal medyada bizi takip edin, güncel yazılardan haberdar olun!
Rüya Yorumu